افزایش ایمنی موتور سیکلت

ایمنی موتور سیکلت (۲)

آموزش موتور سواری
آموزش موتور سواری: در قسمت اول مقاله تعدادی از نکات امنیتی و حفاظتی که هر موتور سواری باید در هنگام رانندگی با موتور سیکلت خود بداند و رعایت کند با عنوان نکات امنیتی موتور سیکلت بیان شد. در ادامه مطلب قصد داریم تعداد دیگری از این نکات را خدمتتان مشروح کنیم.

۹- ورود به تونل ممنوع (آموزش موتور سواری)
اخیرا پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ، ورود هر گونه موتور سیکلت را به تونل های شهر تهران ممنوع اعلام کرده است و اگر شما خلاف این رفتار را انجام دهید موتور سیکلت شما توقیف خواهد شد. حادث آفرین ترین تونل کشور برای موتور سیکلت سوار ها، تونل توحید است که جان خیلی ها را گرفته است.
و اما چرا تونل توحید این همه تصادف موتور سیکلت دارد؟

بر طبق تحقیقات انجام شده و فیلم های ضبط شده دوربینهای مداربسته در تونل توحید، مشخص شد که موتور سوار ها بدون برخورد به هیچ جسمی و به صورت عجیب بیهوش میشوند و تعادل خود را ازدست داده و زمین میخورند. در زیر میتوانید تعدادی از این حوادث وحشتناک که در تونل توحید تهران اتفاق افتاده است را ببینید:

علت اصلی بیهوش شدن رانندگان موتور سیکلت کاملا مشخص است؛ استنشاق حدود سه کیلومتر گاز مونو کسید کربن که حاصل احتراق بنزین و گاز خود رو هاست و عدم وجود سیستم قوی تهویه هوا در تونل باعث این حوادث وحشتناک شده است. نه تنها در تونل توحید بلکه در تمامی تونل های کشور ترد موتور سیکلت بسیار پر خطر و حادثه آفرین است.
سعی کنید حتی الامکان از مسیر هایی رانندگی کنید که عبور از تونل های بسته نیاز نباشد.

۱۰- لاستیکتان مثل آینه صاف است؟! آماده تصادفات وحشتناک باشید! (آموزش موتور سواری)
برای اینکه موتور سیکلت شمه به خوبی و در زمان مناسب توقف کند چند عامل دخیل هستند. در مرحله اول سالم بودن سیستم ترمز و درصد قابل قبول لنت موتور سیکلت و در مرحله بعدی درصد کافی عاج لاستیک موتور سیکلت شماست. وجود عاج کافی برای لاستیک های جلو و عقب شما کاملا ضروری است. سعی کنید قبل از اینکه عاج لاستیک شما کاملا از دست برود، لاستیک های نو را جایگزین لاستیک موتور سیکلت خود کنید.

(آموزش موتور سواری)

دلیل بعدی برای داشتن لاستیک های نو این است که اگر لاستیک شما درصد عاج و ضخامت کافی را نداشته باشد، با فشار کمی لاستیک پاره میشود. ترکیدن تایر در حین رانندگی، خصوصا هنگامی که سرعتتان بالای شصت کیلومتر در ساعت باشد میتواند باعث خسارات جبران ناپذیری شود. بسیار پیش آمده که راکب موتور سوار و سرنشین او در حین رانندگی به علت ترکیدن تایر و برهم خوردن تعادل موتور سیکلت زمین خورده و جان خود را ازدست داده اند.
همیشه سعی کنید لاستیک موتور سیکلت خود را نو نگهدارید و حد اقل شش ماه یکبار آنها را عوض کنید.

۱۱- سبقت از سمت راست، دومین عامل تصادف های وحشتناک! (آموزش موتور سواری)
بسیاری از رانندگان خودرو ها هنگامی که میخواهند مسافر سوار کنند، بدون توجه به سمت راست جاده و با خیال اینکه هیچ ماشینی پشت سرشان نیست به سمت راست جاده میرانند. همچنین به دلیل حجم و اندازه کوچک موتور سیکلت خیلی وقتها شاید رانندگان خودروها شما را نبینند.

سبقت از راست موتور سیکلت

برای خود بنده بارها پیش آمده که خواستم از سمت راست یک خودرو سبقت بگیرم اما به صورت کاملا غیر منتظره خودرو در حین سبقت به سمت راست پیچیده و راه عبور موتور سیکلت را بسته و اگر دارای لنت های قوی و لاستیک ای خوب نبودم قطعا با خودرو برخورد میکردم.
سعی کنید به هیچ عنوان از سمت راست سبقت نگیرید و به هیچ وجه لایی نکشید که بسیار کار حادثه آفرینی است.

۱۲- ترمز جلو همراه با ترمز عقب. به تنهایی نه!
بسیاری از موتور سواران هستند که ترمز فقط از ترمز عقب استفاده میکنند و ترمز جلو را کاملا رها کرده اند. بعضی از تازه کارها هم که فقط از ترمز جلو استفاده میکنند. دلیل این کار هم عادت به رانندگی با دوچرخه است که اکثر موتور سواران تازه کار بدلیل عادت به ترمز دستی با دوچرخه، در روزهای اول رانندگی با موتور سیکلت از ترمز جلو استفاده میکنند و ترمز عقب را رها میکنند.

ترمز موتور سیکلت

به دو دلیل شما باید برای توقف موتور سیکلت خود ترمز جلو و عقب را همزمان با هم بگیرید. دلیل اول این است که در صورتی که اگر شما تنها از یک ترمز استفاده کنید و دیگری را رها کنید یا از دیگری کمتر استفاده کنید، لنت ترمزی که بیشتر از آن استفاده کرده اید زودتر تمام میشود و لنت دیگری سالم باقی میماند در حالیکه اگر شما از هر دو ترمز همزمان استفاده کنید عمر لنتتان دو برابر خواهد شد و دلیل بعدی اینکه استفاده همزمان از دو ترمز به شما قدرت ۲ برابر توقف موتور سیکلت را میدهد. یعنی در مواقع اضطراری میتوانید موتور سیکلت خود را به سرعت متوقف کنید. (آموزش موتور سواری)
علاوه بر اینها نکته ای که هست اینکه استفاده از ترمز جلو به تنهایی باعث به هم خوردن تعادل موتور سیکلت میشود و بیشتر مواقع هنگامی که در حال دور زدن هستید و از ترمز جلو استفاده کنید، تعادل خود را است دست میدهید و همچنین باعث افزایش فشار به کمک فنر های چرخ های جلو نیز خواهد شد.
برای توقف ایمن موتور سیکلت در حین ترمز گرفتن از هر دو ترمز همزمان با هم استفاده کنید.

با ما همراه باشید با قسمت سوم مقاله (آموزش موتور سواری) که در روز های آتی منتشر خواهد شد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ