چگونه عمر لنت موتور سیکلت خود را افزایش دهیم؟

لنت موتور سیکلت چیست؟

لنت موتور سیکلت قطعه ایست که از فلز و نوعی سنگ تشکیل شده است که با چسبیدن به توپی موتور سیکلت، باعث توقف موتور سیکلت میشود.

ساختمان لنت موتور سیکلت به صورت زیر میباشد:

افزایش عمر لنت موتور سیکلت

با فشار دادن پدال ترمز موتور سیکلت، نیروی محرکه باعث ایجاد فاصله بین لنت ها و در نتیجه چسبیدن لنت ها با کاسه درون توپی موتور سیکلت شده و از چرخش چرخ جلوگیری میکند.

در بازار ایران انواع لنت ها وجود دارد. از لنت های نرم تا ضمخت و با دوام. در بسیاری از مواقع لنت موتور سیکلت شما ایجاد سروصدا میکند و یا اصطلاحا جیغ میکشد که این نشان از این است که سنگ لنت شما تمام شده و نیاز به تعویض لنت موتور سیکلت خود دارید.

با توجه به گران شدن قطعات موتور سیکلت از سال گذشته، کسانی که موتور سواران همیشگی هستند و دائما از موتور سیکلت استفاده میکنند باید از قطعات موتور سیکلت خود حداکثر حفاظت را انجام بدهند تا از خرج های اضافی خود بکاهند.

عمر لنت موتور سیکلت بستگی به میزان استفاده ی شما از موتور سیکلتتان دارد. البته نکاتی هم هستند که با رعایت آن ها میتوانید افزایش عمر لنت موتور سیکلت خود را عملی کنید.

در زیر این موارد به تفصیل برایتان آورده شده اند؛

نحوه ترمز گرفتن

نحوه ترمز گرفتن شما رابطه مستقیم دارد با عمر لنت موتور سیکلتتان. هرچه ترمز ها ممتد تر و محکم تر باشند، لنت موتور سیکلت شما زودتر تمام میشود. زمان هایی که فرصت بیشتری دارید که ترمز بگیرید، سعی کنید به صورت مقطع ترمز بگیرید، یعنی بجای یک بار فشردن و نگهداشتن طولانی ترمز، ترمز را چندین بار بگیرید و رها کنید، این کار باعث ساییده شدن یکنواخت لنت شده و در نتیجه عمر لنت موتور سیکلت شما افزایش پیدا میکند.

نوع لنت ترمز

برند لنتی که میخرید خیلی مهم است. بعضی از لنت ها نرم و سست هستند و زودتر تمام میشوند اما بعضی از لنت ها همانند پارس لنت ضمخت هستند و دیرتر تمام میشوند. اگر میخوایید عمر لنت موتور سیکلت خود را افزایش دهید سعی کنید از لنت های ضمخت استفاده کنید.

روغن کاری سیم ترمز

شاید با خودتان بگویید روغن کاری سیم ترمز چه ربطی دارد به افزایش عمر لنت ترمز موتور سیکلت؟ اما باید به شما بگوییم این کار تاثیر به سزایی در افزایش عمر لنت موتور سیکلت شما دارد. در طول زمان، با پوسیده شدن و ورود آب به درون پوسته سیم ترمز موتور سیکلت، روند ترمز گرفتن کمی سخت میشود. با ترمز گرفتن سیم ترمز به پوسته خود میچسبد و  با وجود رها کردن کتی ترمز، لنت دائما درگیر میشود و این خود باعث خوردگی لنت ترمز خواهد شد.

جلوگیری از ورود آب و گرد و غبار

در صورتی که آب یا گرد و خاک به درون کاسه لنت یا همان توپی شما وارد شود، باعث کم شدن عمر لنت شده و در مواردی باعص سرو صدای بسیار زیادی هنگام ترمز گرفتن میشود. سعی کنی هنگام شستشوی موتور سیکلتتان، فشار آب را درون لنت خود نگیرید.

 

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ