چراغ های موتور سیکلت شما، فرشته های نجات شما!

خیلی از مردم در طول روز سوار وسائل نقلیه شخصی خود می شوند و نه تنها سلامت چراغ ها را مورد بازبینی قرار نمی دهند، بلکه حتی تصور نمی کنند که این چراغ ها ضامن امنیت وسیله نقلیه و سرنشینان هستند. این چراغ ها به طور کل مسئولیت امنیت و برقراری ارتباط را بر عهده دارند. این عامل درباره رانندگان موتور سیکلت به خاطر طبیعت این وسیله نقلیه اهمیت بیشتری پیدا می کند.

چراغ جلو و چراغ خطر نه تنها به شما کمک می کنند که مسیر را ببینید، بلکه به شما کمک می کنند تا توسط رانندگان دیگر وسائل نقلیه دیده شوید! که این امر به تنهایی از بسیاری از تصادفات کم می کند.
هر چند در طول روز این چراغ ها بسیار کمتر به کار شما خواهند آمد، اما با در نظر داشتن این احتمال که شرایط خاص مثل باران، برف و مه حتی در روشنایی روز هم می توانند به سراغ شما بیایند به راحتی متوجه اهمیت بازرسی چراغ های موتور سیکلت یا خودرو خود خواهید شد.

بخش “دیده شدن” بسیار حیاتی است، احتمالا با فکر کردن به این عبارت بیشتر حواس شما معطوف به چراغ جلو خواهد شد اما نقش چراغ خطر پشت وسیله شما به همان اندازه پررنگ و پر اهمیت است که چراغ جلو رانندگان مقابل را از حضور شما مطلع می کند. موتورسواران باید مطمئن شوند که هر دوی این چراغ ها به خوبی کار می کنند. چراغ های جلو هم به همین شکل باید چک شوند تا شما مسیر را تشخیص دهید و رانندگان مقابل را دچار کوری موقت، ناشی از نور زیاد و تنظیم نشده، نکنید. البته تمام بازرسی چراغ ها به لامپ ها ختم نمی شود و باید از تمیز بودن لنز ها که می توانند بر اثر زمان و سایش کثیف و کدر شوند هم اطمینان حاصل کرد.

سومین چراغ مهم هر وسیله نقلیه، چراغ های مه شکن هستند. زمانی که مه غلیظ جاده را در بر می گیرد با روشن کردن چراغ جلو نه تنها دید خود را افزایش نمی دهید بلکه انعکاس این نور می تواند دید رانندگان روبرو را کاملا مختل کند. اینجاست که چراغ های مه شکن به کمک شما خواهند آمند، با خاموش کردن چراغ جلو و روشن کردن چراغ مه شکن دید خود را تحت چنین شرایطی افزایش دهید.

در نظر داشته باشید که این چراغ های مه شکن برای شرایط آب و هوایی صاف و معتدل ساخته نشده اند و با روشن کردن آن ها در چنین شرایطی دید سایر رانندگان را مختل خواهید کرد.

چراغ های راهنما و چراغ ترمز بخش “برقراری ارتباط” را به خوبی انجام می دهند. چراغ ترمز که به هنگام ترمز وسیله نقلیه شما روشن می شود با رنگ قرمز روشن خود پیام کم شدن سرعت وسیله نقلیه شما را به رانندگانی که از پشت به شما نزدیک می شوند، می رساند.
در همین حال چراغ های راهنما سایر رانندگان را از تصمیم شما مبنی بر تغییر جهت مطلع می کند.

همه رانندگان وسیله نقلیه موتوری باید چراغ های وسیله نقلیه خود را به صورت دوره ای چک کنند.
به راحتی می توانید از سالم بودن چراغ جلو و راهنما های خود مطمئن شوید، برای چک کردن چراغ ترمز خود از مسافر یا انعکاس آن در شیشه های اطراف کمک بگیرید.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در reddit
کمک نیاز دارید? چت از طریق واتساپ