آشنایی با موتور سیکلت

نکاتی مفید در مورد لنت موتور سیکلت و تعویض آن

تعویض لنت موتور سیکلت

لنت موتور سیکلت چیست؟

لنت موتور سیکلت یکی از قطعات جانبی موتور سیکلت محسوب می شود که دارای اهمیت بسیار زیادی در ایمنی استفاده از موتور سیکلت می باشد. لنت موتور سیکلت وظیفه دارد با استفاده از ایجاد اصطکاک، شتاب موتور سیکلت را کمتر نماید. با کم شدن شتاب موتور سیکلت می توان به راحتی آن را کنترل نمود. بدین ترتیب لنت موتور سیکلت می تواند یکی از مهمترین لوازم یدکی موتور سیکلت و یا هر وسیله نقلیه دیگری باشد.

لنت ترمز در هر وسیله نقلیه ای مورد نیاز بوده، زیرا هر وسیله نقلیه ای که به حرکت در می اید، نیاز به ترمز داشته تا بتوان آن را کنترل نمود. لنت موتور سیکلت از جمله لوازم یدکی مربوط به موتور سیکلت بوده که نیاز است به صورت منظم چک شود. زیرا کوچکترین اختلال در سیستم ترمز و به خصوص لنت ترمز موتور سیکلت می تواند باعث به وجود آمدن حوادث بسیار زیادی شود. بدین ترتیب افرادی که به عنوان راننده از موتور سیکلت استفاده می نمایند، باید این مهارت را داشته باشند تا بازرسی های فنی را قبل از سوار شدن و استفاده از موتور سیکلت انجام بدهند. این موضوع بروز مشکل و حادثه را بسیار کمتر می نماید.

 

تعویض لنت موتور سیکلت

اهمیت تعویض لنت موتور سیکلت

لنت ترمز را می توان اصلی ترین قطعه در سیستم ترمز موتور سیکلت دانست. بدین ترتیب چک کردن دوره ای لنت موتور سیکلت و تعویض آن در صورت لزوم اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا در صورتی که لنت موتور سیکلت به اصطلاح ساییده شده باشد، عملکرد سیستم ترمز موتور سیکلت با مشکلات بسیار عمده ای مواجه می شود.

معمولا تعویض نکردن به موقع لنت ها یکی از اشتباهاتی است که ممکن است زمانی برای جبران باقی نگذارد. زیرا کوچکترین نقص فنی در سیستم ترمز موتور سیکلت می تواند منجر به حوادث بسیار متفاوتی گردد. از این رو معمولا صاحبان موتور سیکلت باید طی بازه های زمانی مناسب و بررسی های فنی اقدامات مناسب برای تعویض لنت ترمز را انجام داده، تا بتوانند با اطمینان بیشتری از موتور سیکلت استفاده نمایند. با توجه به نقش حیاتی که لنت ترمز در محافظت از جان راننده موتور سیکلت دارد، نیاز است تا همیشه در شرایط بسیار مناسبی قرار داشته باشد.

بدین ترتیب بهتر است هرگز موتور سیکلتی که دارای لنت معیوب و ساییده بوده را استفاده ننمود. زیرا احتمال بروز حادثه را بسیار بیشتر می نماید.

 

تعویض لنت موتور سیکلت

زمان تعویض لنت موتور سیکلت

یکی از موضوعاتی که نیاز است به ان توجه بسیار ویژه ای بشود، تعویض به موقع لنت موتور سیکلت می باشد. زمان مناسب برای تعویض لنت ترمز از نظر کارشناسان و تعمیرکارانی که در حوزه تعمیر موتور سیکلت فعالیت دارند، هر شش ماه یکبار می باشد. البته این میزان برای کارکرد نرمال و متوسط یک موتور سیکلت بوده و ممکن است در برخی موارد این بازه زمانی کاربرد نداشته باشد. زیرا لنت یکی از لوازم جانبی مصرفی بوده و مصرف ان نیز به میزان استفاده از آن بستگی دارد.

یعنی فردی که بیشتر از موتور سیکلت استفاده نموده باید زودتر اقدام به تعویض لنت موتور سیکلت نماید و افرادی که کمتر از موتور سیکلت استفاده نموده، می توانند مدت بیشتری لنت ها را بر روی موتور سیکلت نگهدارند. معمولا علائم و نشانه هایی نیز وجود دارد که بتوان فهمید نیاز به تعویض لنت موتور سیکلت می باشد.

یکی از علائمی که می توان از روی آن متوجه شد که باید لنت موتور سیکلت تعویض این است که پدال ترمز بیش از حد نرمال پایین می رود. زمانی که احساس کردید پدال ترمز بیش از حد پایین رفته تا اصطکاک لازم را ایجاد نموده و به اصطلاح ترمز موتور سیکلت ضعیف بوده، نیاز به تعویض لنت ها می باشد، حتی اگر تنها یک یا دو ماه از تعویض لنت ها گذشته باشد. یکی دیگر از مواردی که می توان به راحتی متوجه شد که لنت موتور سیکلت باید تعویض شود، ایجاد صدای زیاد در هنگام ترمز گرفتن می باشد.

 

خصوصیات لنت موتور سیکلت

یکی از خصوصیات اصلی لنت های مورد استفاده در سیستم ترمز موتور سیکلت، سختی بسیار مناسب می باشد. سختی پایین و سختی بالا در لنت های ترمز باعث بروز مشکل می شود، بدین ترتیب طی محاسبات دقیق، لنت های ترمز موتور سیکلت تهیه و تولید می شوند. سختی کم می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند خوردگی سریع لنت ها و طول عمر کوتاه آن ها شود. سختی بسیار زیاد در لنت های ترمز نیز باعث بروز مشکلاتی می شود.

یکی از مشکلاتی که ناشی از سختی زیاد لنت ها می باشد، آینه شدن لنت ها می باشد. لنت موتور سیکلت معمولا به حرارت بسیار مقاوم بوده تا در اثر داغ شدن زیاد، در مدت زمان کوتاهی از بین نرود. بدین ترتیب معمولا طول عمر لنت های ترمز مخصوص موتور سیکلت بسیار مناسب می باشد. این موضوع باعث شده تا لنت ترمز در موتور سیکلت از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه باشد.

تعویض لنت موتور سیکلت

خرید اینترنتی لنت موتور سیکلت

همه افرادی که موتور سیکلت داشته و از آن استفاده می نمایند، نیاز به لنت موتور سیکلت دارند. خرید اینترنتی یکی از بهترین روش ها برای تهیه انواع لنت ترمز مخصوص موتور سیکلت می باشد. خرید اینترنتی روشی می باشد که برای همه افراد در دسترس می باشد. زیرا اینترنت در حال حاضر از طریق گوشی هوشمند و یا لپ تاپ در هر خانه ای قابل دسترسی می باشد. خرید اینترنتی لنت موتور سیکلت باعث می شود تا بتوان با بهترین و مناسب ترن قیمت لنت ها را تهیه نمود.

زیرا از طریق اینترنت به راحتی می توان لنت ها را بدون واسطه خریداری نمود. حذف نمودن واسطه ها در کاهش قیمت تاثیر بسیار مستقیمی دارد.

خرید اینترنتی لنت موتور سیکلت بسیار ساده بوده و هر فردی می تواند از هر مکانی آن را انجام بدهد. با توجه به عدم اتلاف وقت اغلب افراد تمایل دارند خرید لنت ترمز را به صورت آنلاین انجام بدهند. بدین ترتیب این امکان به وجود می آید که به راحتی از داخل منزل و یا محل کار نیز بتوان اقدام به خرید اینترنتی لنت ترمز نمود.

نحوه تعویض لنت ترمز موتور سیکلت سی جی 125

در مراحل زیر به صورت پیوسته نحوه تعویض لنت ترمز عقب موتور سیکلت سی جی 125 را توضیح داده ایم. با دانستن این مراحل و با تمرین کردن چند مرحله، شما نیز می توانید به عنوان یک استاد کار حرفه ای در زمان های لازم لنت ترمز موتور سیکلت خود را تعویض نمایید و برای انجام این کار، نیاز به صرف وقت و هزینه های مازاد ندارید.

  • ابتدا مهره تنظیم ترمز را باز نمایید. این مهره بر روی کاسه ترمز چرخ عقب موتور سیکلت متصل شده است.
  • پیچ پایه کاسه لنت را باز کنید. با باز نمودن این پیچ، در واقع پایه کاسه لنت از روی بدنه موتور سیکلت آزاد خواهد شد.
  • اکنون پیچ شفت محور عقب موتور سیکلت را باز نمایید. این پیچ که اندازه ای از لحاظ قطر و طول بزرگ تر دارد، در واقع چرخ عقب موتور سیکلت را بر روی شاسی موتور سیکلت محکم کرده است.
  • حال پیچ شفت را از درون توپی کاسه ترمز خارج نمایید. ممکن است که این پیچ مقداری سفت باشد و برای خروج این پیچ می توانید از ضربات ملایم توسط یک چکش کوچک نیز استفاده نمایید.
  • اکنون چرخ عقب از شاسی موتور سیکلت آزاد شده است و با آزاد سازی زنجیر چرخ می توانید چرخ عقب موتور سیکلت را از بدنه جدا نمایید.
  • کاسه لنت را از روی توپی چرخ عقب بردارید و توسط یک فرشه یا پارچه ای ضخیم گرد و غبار موجود بر روی کاسه لنت و همچنین لنت ترمز عقب را پاک کنید.
  • اگر بر روی لنت ترمز واشر و پایه ای می بینید، آنها را بردارید و سپس لنت های فرسوده را از درون کاسه لنت آزاد نمایید. در این مرحله اگر بادامک ترمز زنگ زده باشد، باید توسط یک پارچه ضخیم یا فرشه مخصوص این زنگ زدگی را پاک نمایید. در آزاد سازی بادامک لنت ترمز نیز دقت کامل را به خرج دهید.
  • اکنون لنت ترمز نو را به بادامک متصل کرده و سپس واشر و پایه را در صورت وجود، بر روی آن قرار دهید. در نظر داشته باشید که برخی از موتور سیکلت ها بر روی لنت ترمز خود پایه و واشر ندارند.
  • اکنون درب کاسه ترمز را ببندید و چرخ عقب را به ترتیبی که از روی بدنه موتور سیکلت خارج کرده اید، بر روی بدنه نصب نمایید.
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *